Domowy piec to nie kosz na śmieci!
Dodane przez aszwedzik dnia 02.03.2021 08:11

Pod takim hasłem odbyły się w naszej szkole zajęcia ekologiczne prowadzone przez przedstawicieli Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Radomsku.
1 marca uczniowie klas 2 poznali zasady segregacji odpadów i dowiedzieli się, dlaczego warto segregować śmieci.

Wszystkich zaciekawiła historia baterii. Dowiedzieli się również, że zużyte baterie stanowią poważne zagrożenie dla środowiska przyrodniczego, dlatego nie wolno ich wyrzucać do zwykłych zmieszanych śmieci.
Najważniejsze informacje, które drugoklasiści wynieśli ze spotkania, przekażą także swoim rodzicom i dziadkom dzięki ulotkom informacyjnym, które otrzymali.

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego zawsze w okresie jesienno-zimowym jakość powietrza znacznie się pogarsza? Zwykle powiada się wtedy “bo znów wszyscy palą w piecach!”. Po części jest to oczywiście prawda: gryzący dym palonego drewna czy węgla faktycznie daje się we znaki. Zasadniczy problem polega jednak nie na tym, że pali się w piecach, a na tym, co jako opał jest wykorzystywane.

Niestety, pomimo wielu głośnych i dobitnych kampanii na rzecz ochrony środowiska, niektórzy jako materiału do palenia w piecu używają… śmieci.
Jeśli przyjrzeć się temu, co statystyczny Polak ma w koszu na śmieci, a co najczęściej służy za materiał na palenisko, można się zdziwić.

Przedstawia się to następująco:
- tworzywa sztuczne (ponad 1/3 śmieci)
- papier i tektura
- odpady z materiałów mieszanych
- drewno (niecały 1 %).

Wśród tworzyw sztucznych znajdują się przede wszystkim plastiki i lakierowane odpady. W procesie spalania uwalniają się z nich szkodliwe substancje. Ich kumulacja może być tragiczna w skutkach dla całej ludzkości.

Pamiętaj - domowy piec to nie kosz na śmieci!

Zajęcia zorganizowano w ramach Programu edukacji ekologicznej pn. "Droga śmiecia. Nauka selektywnej zbiórki i wykorzystania odpadów" ze środków WFOŚiGW w Łodzi.